Pora karmienia jest bardzo istotna. Czy karmiąc swoje konie zastawialiście się kiedykolwiek jaki wpływ ma podawanie posiłków na ogólne samopoczucie waszego podopiecznego?
Zwykle karmimy konie rano w godzinach 6-8, w południe 12-14 i wieczorem godz. 17-19. W niektórych przypadkach karmimy czwarte raz zadając pasze w godzinach 21-22. Czas karmienia jest niezwykle istotny w przypadku koni sportowych. Karmienie należy skoordynować z porą treningu, gdyż koń nie powinien być wzięty na trening zbyt szybko po zjedzeniu posiłku.
Panuje ogólnie w świadomości zawodników, że wystarczy odczekać 1-1,5 godz. po posiłku i można zabierać się za pracę. Nic bardziej mylnego. według Dr Joe Pagan, prezes Kentucky Equine Research najgorszą rzeczą, jaką można zrobić, to nakarmić, odczekać 2 godziny i rozpocząć trening, bo wtedy poziom insuliny jest najwyższy.
Dlaczego rozpoczęcie treningu po dwóch godzinach to zły pomysł?
Karmienie węglowodanami powoduje wzrost poziomu glukozy we krwi a to aktywuje insulinę do magazynowania glukozy. Wtedy insulina blokuje przemianę tłuszczu w energię. Jeśli w tym czasie koń będzie zmuszony do wysiłku to będzie on korzystał przede wszystkim z glukozy jaka znajduje się w krwiobiegu, a to jego najmniejszy zbiornik paliwa.
A co z dużą ilością posiłku?
Ciężki posiłek może znacznie zmniejszając możliwości konia dlatego w dniu zawodów zaleca karmienie mniejszymi porcjami naraz, szczególnie przed startem. Nie dopuszczalne jest pomijanie posiłków, ponieważ może to prowadzić do choroby wrzodowej, a dodatkowo w trakcie startu głód może dekoncentrować konia i przeszkadzać mu w wykonywaniu pracy.
Na koniec mamy kilka rad żywieniowych:
Pamiętaj!
1. Ilość energii jaka podajemy naszemu koniowi musi uzupełnić jej straty.
2. Za duże porcje posiłków i przekarmianie obciąża układ trawienny i krążenia.
3. Posiłki należny tak ustawić aby były najlepiej podawane często i w małych dawkach (jednorazowa dawka paszy treściwej nie powinna przekraczać 2 kg ale w skrajnych wypadkach może być nieco większa).
3. Zanim koń przystąpi do pracy należy zapewnić mu odpowiednią przerwę.
4. Zachowaj proporcje pomiędzy paszami o wysokiej wartości odżywczej, a paszą objętościową (pasza objętościowa powinna stanowić od 50% do 75% dawki pokarmowej).
5. Zawsze udostępniaj wodę. Woda jest niezbędna dla prawidłowego przebiegu procesu trawienia.
Pamiętaj! Informacje zawarte w tym wpisie mają jedynie charakter informacyjny.
Przed postawieniem jakiejkolwiek diagnozy czy przystąpieniem do leczenia, należy zasięgnąć rady wyspecjalizowanego w danym temacie lekarza weterynarii.